In the Pantry: Make This, Buy That

Make it yourself or buy it off the shelf? This week on "In the Pantry," host Aida Mollenkamp helps you navigate the do-it-yourself revolution to make sure you're spending your time and money wisely.

Make the bread, buy the jam. " The cost of buying a really great artisanal loaf of bread probably puts you out about $4 these days," says Mollenkamp. "Taking the time to make homemade bread, having the smell waft through the house, with a little bit of prep work, I say it's worth it." Jam, however, is a big project and requires ingredients, specialized equipment, and uses up too much counter space when you make it. So make the bread and buy the jam.

VIDEO: $5 Pantry Gifts

Make the granola, buy the yogurt. Mollenkamp says you'll spend about $4 for 32 ounces of yogurt. It will cost you about the same amount to make homemade yogurt, and it would taste the same as store-bought. But artisanal granola is costly, and you'll save money making it because you probably have all of the ingredients you need in your pantry. "A granola recipe is a great way to use up leftover pantry items like dried coconut, walnuts, and dried fruit," says Mollenkamp. "You can also control the sugar, salt, and fat content in granola if you make it at home."
More on Yahoo: The Worst Holiday Gifts

Make the pasta sauce, buy the pasta. You can easily find good quality pasta at the grocery store. But pasta sauce is worth making at home. "With 10-15 minutes of time and a few simple ingredients, you can make good quality homemade sauce," says Mollenkamp.

More on Yahoo Shine:
Genius Miso-Creamed Kale
Dark-Chocolate Brownies with a Healthy Twist
Spicy, Salty Vegan Walnuts