25 Good, Cheap Foods to Keep in Your Kitchen

undefinedBy Stepfanie Romine, co-author "The SparkPeople Cookbook"

The cost benefits of cooking at home far outweigh the money you'll save by cutting processed and takeout foods from your family's diet. We surveyed a major East Coast metropolitan grocery chain to determine these prices. Costs will vary according to where you live, but this list represents foods that traditionally offer great health value while being kind to your wallet.


Beans and lentils: Good for more than just chili, legumes add fiber and protein to any meal in a flash. Protein

  • Canned salmon: $2.89 for 14.75 ounces (59 cents per serving)-Get your omega-3s for less. Salmon is full of these healthy fats, which help lower cholesterol and prevent heart attacks.
  • Chicken breasts: $3.49 per pound (87 cents per serving)-Easy-to-prepare and versatile, chicken is full of lean protein, which helps keep you fuller longer.
  • Natural peanut butter: $3.39 for 16 ounces (42 cents per serving)-Skip the sugary, processed varieties and spread the real stuff on whole-grain bread. Throw a tablespoon in smoothies or yogurt, use it as a dip for carrots and pretzels, or mix it with a bit of low-sodium soy sauce, brown sugar and garlic, then thin with water for a quick sauce.
  • Canned beans: 84 cents for 15 ounces (22 cents per serving)-Bulk up soups and stews while getting protein and fiber. Try chickpeas or black beans if you're not a fan of kidneys or pintos. Drain, rinse, and puree with lemon juice, garlic, cumin, and a bit of vegetable broth for a quick dip.
  • Eggs: $1.99 for a dozen large (17 cents per serving)-Not just for breakfast, eggs are among the easiest foods to cook. If you're watching your cholesterol, scramble one egg and two egg whites. Add onion and spinach and you've got a great omelet.
  • Dried lentils: 79 cents per pound (20 cents per serving)-Full of protein and fiber, lentils cook in just 15 minutes! Throw some in soups and stews or cook with curry powder for a quick, spicy meal.
  • Almonds: $3.99 for 9 ounces (44 cents per serving)-Get vitamin E, fiber, and protein while satisfying a crunchy craving. Nuts are rich in an amino acid that could be linked to heart benefits. Chop up a few raw ones and throw them on yogurt, or add them to a salad.

Fruits

  • Frozen fruit and berries: $2.99 to $5.99 per pound (75 cents to $1.50 per serving)-Since fruit is frozen at the peak of freshness, frozen fruit is a great way to get the health benefits of summer's bounty all year round. Berries are very low in calories, but full of vitamins and antioxidants. Frozen berries can be used in oatmeal or drained and baked into muffins and quick breads. Throw some in the blender with milk or yogurt for a healthy treat.
  • Apples: 68 cents each-They might not keep the doctor away, but apples are actually full of antioxidants, which help slow the progression of age-related diseases
  • Bananas: 35 cents each-Slice one on your morning yogurt or oatmeal for some added fiber and only 100 calories or so. Snack on a potassium-rich banana to prevent cramps after a workout.
  • Grapes: $2.99 per pound (75 cents per serving)-Freeze grapes for a low-calorie dessert or snack. Grapes-especially the dark purple ones-contain plenty of antioxidants that are known to help heart health.


Vegetables

  • Romaine or other hearty lettuce: $1.99 per head (66 cents per serving)-Banish the iceberg and choose sturdy Romaine for your salads. It will give you more fiber and nutrients, plus a satisfying crunch.
  • Carrots: $2.79 for 3 pounds (23 cents per serving)-Mom was right. Carrots are good for your eyes, thanks to the antioxidants they contain, including beta-carotene. (That's what makes them orange!) Dip them in hummus (made from canned beans), natural peanut butter, or low-fat dressings.
  • Frozen spinach: $2 for 16 ounces (50 cents per serving)-Thaw and drain this good-for-you green, then toss it in omelets, soups, stir-fries, and pasta sauces. Spinach is full of vitamins A, C, K, plus fiber and even calcium.
  • Canned tomatoes: $1 for 14.5 ounces (28 cents per serving)-Choose low-sodium or no-salt-added varieties and throw a can in pasta sauces or chili to stretch a meal. Puree a can with a cup of skim milk and season to taste for your own tomato soup. You'll get a dose of vitamins A, B and C and lycopene, an antioxidant known to prevent cancer.
  • Garlic: 50 cents per head (5 cents per serving)-Ditch the bottled and powdered stuff if you want to reap more of the myriad health benefits. Pungent and tasty, garlic can help lower cholesterol and blood clots, plus it can have a small effect on high blood pressure. Crush or chop it to release more of the antioxidants.
  • Sweet potatoes: $1.49 per pound (37 cents per serving)-Aside from being sweet and delicious, these bright root vegetables are a great source of fiber and antioxidants. Bake, mash or roast them-you'll forget about those other, paler potatoes.
  • Onions: 97 cents each (32 cents per serving)-Like garlic, this pungent vegetable is full of health benefits. Onions have been proven to lower risks for certain cancers, and they add lots of flavor with few calories. Try roasting them to bring out their sweetness and cut their harsh edge. (If you well up while cutting them, store onions in the fridge for a tear-free chop.)
  • Broccoli: $2.49 per pound (63 cents per serving)-Broccoli is a superstar in the nutrition world: full of fiber, it will provide you with vitamins A and C, and a host of antioxidants.

Whole Grains

  • Whole-wheat pasta: $1.50 for 13.25 ounces (45 cents per serving)-With a nutty flavor and a subtle brown color, whole-wheat pasta perks up any meal. Start with half regular, half whole-wheat pasta, then gradually add more wheat pasta for a burst of fiber and nutrients.
  • Popcorn kernels: $2.39 for 32 ounces (30 cents per serving)-Air-popped popcorn has just 30 calories and a trace of fat. Pop a few cups, spritz with olive oil or butter spray and sprinkle on your favorite seasonings for a guilt-free treat.
  • Brown rice: $1.49 for 16 ounces (19 cents per serving)-Brown rice is a great side dish, but you can also use it to help stretch your ground meat. Mix a cup of cooked rice with 8 ounces of lean ground beef next time you make meatloaf to save 45 calories and 5 grams of fat (and some money) per serving.
  • Oats: $3.19 for 42 ounces (15 cents per serving)-Oatmeal is a hearty breakfast, but you can also cook sturdy steel-cut oats in chicken broth for a savory side dish. Or, mix oats with ground turkey to stretch your meatballs.

Dairy

  • Quarts of low- or fat-free yogurt: $2.49 for 32 ounces (47 cents per serving)-Buy large containers of plain or vanilla yogurt, then add real fruit. You'll save money and calories by not buying fancy, single-serve cups.
  • Gallon of skim milk: $3.04 (19 cents per serving)-It really does a body good. Full of calcium and protein, milk can help stretch a meal. Pair an eight-ounce cup with a piece of fruit or a granola bar for a filling snack.
Reprinted from The SparkPeople Cookbook: Love Your Food, Lose The Weight (c) 2011 by SparkPeople, Inc. Permission granted by Hay House, Inc., New York, NY 10033. Available wherever books are sold.

Stepfanie Romine
SparkRecipes.com editor Stepfanie Romine is a certified Ashtanga yoga teacher and co-author of "The SparkPeople Cookbook: Love Your Food, Lose the Weight." A vegetarian and avid runner, she has lived and cooked on three continents.

Financially Fit Feedback:Take our Survey »

Follow Shine

POLL

What extra baking essentials do you purchase?

Loading...
Poll Choice Options

PICK OF THE DAY

  • Bad financial habits to ditch in 2013
    Bad financial habits to ditch in 2013

    Don’t let these bad financial habits keep you from your long-term spending goals. Identify your weaknesses and start remedying them. …