5 Healthy Foods Under $1

By Elaine Magee, REDBOOK

gettygetty

While food prices may be rising, you can still make healthy food choices. Here is our list of the top healthy foods you can find for under a dollar.

Prices may vary based on the store, location, and time of year.

Related: Easy Ways to Burn 100 Calories

1. Apples

Great for: Snacks, green salads, main dish salads, and fruit salads.

What's a serving? 1 large apple.

Price per serving: About $1. Apples sell for about $1.99 per pound, and an extra large crisp apple weighs about 1/2 pound.

Nutrition Info per serving:117 calories, 5 grams fiber, 17% Daily Value for vitamin C, and 7% Daily Value for potassium.

2. Bananas

Great for: Snacks and fruit salads, yogurt parfaits, and smoothies.

What's a serving? 1 banana.

Price per serving: About 45 cents. Bananas sell for about $0.89 per pound, and a large banana weighs about 1/2 pound.

Nutrition Info per serving: 121 calories, 3.5 grams fiber, 14% Daily Value for potassium (487 mg), 20% Daily Value for vitamin C.

Related: 25 Snacks Under 150 Calories

3. Baby Carrots (in bags)

Great for: Snacks, casseroles, stews, veggie platters, and side dishes.

What's a serving? About 1/2 cup or 2 ounces raw.

Price per serving: 19 cents. A 16-ounce bag costs about $1 on sale and contains about 8 servings (2 ounces each).

Nutrition Info per serving: 27 calories, 2 grams of fiber, 200% Daily Value for vitamin A, and 7% Daily Value for vitamin C.

4. Yogurt (plain, lowfat, or fat-free)

Great for: Smoothies, yogurt parfait, dips, and dressings.

What's a serving? An 8-ounce or 6-ounce container is usually a serving.

Price per serving: 60 cents. This is usually the price for an 8-ounce container of plain yogurt.

Nutrition Info per serving: (for 8 ounces of fat-free plain yogurt): 130 calories, 13 grams of protein, 45% Daily Value for calcium, plus active cultures such as acidophilus and bifidus.

Related: 50 Under $50 Frugal Finds for Spring

5. Lentils (dry)

Great for: Soups and stews, cold bean salads, and casseroles.

What's a serving? 2 ounces (dry).

Price per serving: 14 cents. A 16 ounce bag sells for $1.12 (on sale) and contains eight servings.

Nutrition Info per serving: 195 calories, 14 grams protein, 6 grams fiber, 24% Daily Value for Iron, 10% Daily Value for magnesium and potassium.